Program pilotażowy

Program pilotażowy we Wrocławiu
12.11.2019 – 22.02.2020

Pierwszy w Polsce program, w którym przetestowana została funkcjonalność systemu odbioru odpadów PRESKO został przygotowany we współpracy z wrocławską spółką Chemeko-System (zajmującą się odbiorem odpadów) oraz miejską spółką gospodarki odpadami Ekosystem Wrocław.

Program pilotażowy PRESKO ruszył oficjalnie z dniem 12 listopada 2019 r. W wybranych lokalizacjach na osiedlu Pilczyce we Wrocławiu standardowe 1100-litrowe pojemniki na odpady i 1500-litrowe dzwony na szkło zostały zastąpione zestawami pojemników PRESKO (3750 litrów – odpady zmieszane, 3000 litrów – tworzywa i metale, 2250 litrów – szkło, 3000 litrów – papier). Pojemniki były opróżniane przez dotychczasowego operatora, czyli spółkę Chemeko-System, która korzystała w tym celu z pojazdu wyposażonego w automatyczny manipulator oraz śmieciarkę, obsługiwanego wyłącznie przez jedną osobę – kierowcę.

Powyżej na zdjęciach widoczna jest przykładowa lokalizacja z Pilczyc, w której standardowa altana śmietnikowa została zastąpiona pojemnikami PRESKO. 

Ważnym elementem programu były informacje zwrotne od mieszkańców osiedli. Liczyliśmy na to, że docenią m.in. że pojemniki są stabilne i nie przesuwają się pod wpływem wiatru, są wygodne w obsłudze, a także szczelne – co zapobiega brzydkim zapachom, chroni przed żerowaniem gryzoni i ptactwa i utrudnia podpalanie odpadów. Mieszkańcy byli zachęcani do wyrażania opinii poprzez media społecznościowe, akcję ulotkową (ulotka poniżej) oraz bezpośrednie sondaże. Po trzech miesiącach trwania pilotażu oceny były wyłącznie pozytywne.

Pozytywna była również recenzja spółki Chemeko, która przekonała się, że odbiór odpadów z wykorzystaniem systemu PRESKO jest rozwiązaniem tańszym i szybszym od tradycyjnego. 

Program pilotażowy PRESKO został zweryfikowany przez niezależnego audytora – firmę Wameco. Obszerny raport jest dostępny poniżej. 

Ocena wyników programu pilotażowego segregacji i zbiórki odpadów komunalnych w systemie Presko

 

Przewiń na górę